Pryzma brył rud: Po uzyskaniu urobku w postaci zmineralizowanej skały, może ona być rozdrabniana pod ziemią, a następnie transportowana na powierzchnię. Przed przetwarzaniem może być tymczasowo zmagazynowana na pryzmie.
Zakład przetwórczy: Firma Rathdowney może stosować sprawdzone metody mechaniczne (rozdrabnianie i mielenie) oraz proces ‘flotacji pianowej’ w celu przetworzenia rud cynku i ołowiu. Reagenty stosowane w procesie flotacji pianowej są najczęściej organiczne i nieszkodliwe, a także nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzkiego ani środowiska. Badania metalurgiczne pokazują, że w ramach Projektu Olza produkowane mogą być czyste koncentraty rud cynku i ołowiu o wysokiej jakości. Koncentraty te mogą być transportowane koleją poza zakład do końcowego przetworzenia na cynk i ołów, które to metale można wykorzystać do produkcji wyrobów konsumpcyjnych i przemysłowych.
Składowisko odpadów przeróbczych: Odpady to zmielona skała pozostała po usunięciu cennych rud cynku i ołowiu. Wysoce zaawansowane technicznie składowisko odpadów przeróbczych (TSF), z wieloma urządzeniami zapobiegającymi wyciekowi nadmiaru odpadów i instalacją zarządzającą, może zapewnić bezpieczne i trwałe magazynowanie odpadów przeróbczych w ramach Projektu Olza. Cała woda wchodząca do TSF z odpadami lub w postaci opadów może być łapana do ponownego użycia w zakładzie rozdrabniania i/lub uzdatniana przed wypuszczeniem. Składowisko może być sukcesywnie rekultywowane (woda powierzchniowa może być usuwana, gleby organiczne będą wymieniane oraz sadzone będą odpowiednie rośliny) w celu przywrócenia obszaru do poprzednich możliwości użytkowania w trakcie trwania Projektu Olza.
Uzdatnianie wody: Woda z wyrobisk podziemnych, nadmiar wody z TSF i opady atmosferyczne spadające na teren kopalni mogą być gromadzone w zbiornikach retencyjnych na powierzchni. Młyn będzie wykorzystywał wodę z tych stawów retencyjnych. Jakakolwiek nadwyżka wody zostanie przed uwolnieniem oczyszczona w najnowocześniejszej stacji uzdatniania wody.
Upadowe i górnictwo podziemne: Powszechnie oczekuje się, że złoża takie jak w Projekcie Olza mogą być wydobywane systemem komorowo-filarowym, na głębokości od 100 do 250 m pod powierzchnią. Dostęp do podziemnych obszarów zabudowy będzie możliwy za pośrednictwem dwóch naziemnych „portali” (wzmocnionych wejść), prowadzących do podziemnych tuneli zwanych „upadowymi” schodzącymi z powierzchni. Jedna upadowa będzie służyła do transportu pracowników, sprzętu i materiałów do i z podziemnych wyrobisk, a w drugiej znajdzie się przenośnik do transportu rudy cynku/ołowiu z podziemnej kruszarki na powierzchnię.
„Komora i filar”odnosi się do rodzaju górnictwa podziemnego charakteryzującego się stosunkowo niskim profilem wyrobisk prowadzonych w płaskiej lub poziomej płaszczyźnie mineralizacji. „Filary” to obszary skał, które nie są usuwane, zapewniające stabilność i zapobiegające osiadaniu podziemnego wykopu.
Przodek wybierkowy: Obszary, na których wydobywana ruda cynku i ołowiu, nazywane są „przodkami/wyrobiskami wybierkowymi”. W porównywalnych zakładach Projekt Olza przystanki mogą mieć wysokość od 3,5 do 10 m i szerokość 4 m, a można do nich dotrzeć stosunkowo krótkimi tunelami o szerokości 5 m i wysokości 5 m zwanymi „sztolniami/chodnikami” (podziemnymi wyrobiskami górniczymi).
Obszary składowania odnoszą się do powierzchni gruntu lub chodnika znajdujących się w pobliżu placu budowy lub na jego terenie, przeznaczonych do przyjmowania, przechowywania i częściowego montażu sprzętu i materiałów projektowych, które mają zostać zainstalowane lub zbudowane.